Online 8 users
 
Bioritmi i juaj Shkruani ditėn/muajin/vitin tuaj tė lindjes kėtu dhe shtypeni Vendose"

Aforizma tė rastit

Ai qė e ka njė orė, e din sa ėshtė ora;
 

Cikli emocional, fizik dhe intelektual, janė tre cikle qė sipas teorisė, ndikojnė nė aftėsitė psikofizike tė njeriut. Prej momentit tonė tė lindjes ēdo cikėl fillon nga pozita e saj "0" dhe fillon tė rritet nė drejtim pozitiv, gjatė sė cilės energjia dhe aftėsitė tona rriten... 


Sipas teorisė sė bioritmit, janė tre cikle, cikli emocional, fizik dhe intelektual. Prej momentit tonė tė lindjes ēdo cikėl fillon nga pozita e saj " 0" dhe fillon tė rritet nė drejtim pozitiv, gjatė sė cilės energjia dhe aftėsitė rriten. Pas arritjes sė maksimumit tė vet, ēdo cikėl shkallė-shkallė sėrish bie, duke e arritur sėrish pozitėn zero nė mesin e periudhės sė vet. Pjesa e mbetur e secilit cikėl paraqet pjesėn negative, gjatė sė cilės energjia dhe aftėsitė tona janė tė zvogėluara.

Koha mė jo stabile ėshtė koha e quajtur "ditėt kritike" nė secilin cikėl, kur cikli kalon pikėn zero, duke e rėnė prej boshtit pozitiv nė atė negativ, apo gjatė procesit tė kundėrt. Gjatė gjithė kėtyre ditėve kritike, aftėsitė tona ndryshojnė me tė madhe, prej gjendjes ekstreme tė lartė nė atė ekstreme tė ultė.

Gjatė ditėve pozitive tė ciklit intelektual mund tė bėjmė diēka fascinante, pėrderisa gjatė atyre negative mund tė bėjmė gabim logjik qė mund tė jetė fatale! Mund tė fitojmė nė lotari, apo pandėrprerė tė bėjmė me dhjetėra gabime gjatė ditėve kritike - fizike. Mund tė themi "PO-nė" vendimtare apo "JO-nė" gjatė ditėve kritike emotive.

 

CIKLET E BIORITMIT

CIKLI FIZIK, zgjat 23 ditė dhe ndikon nė faktorėt fizik, si p.sh. kondicioni, forca, qėndrueshmėria, imuniteti. Nė grafikun e tabelės shfaqet me ngjyrė tė gjelbėr.

CIKLI EMOTIV, zgjat 28 ditė dhe ndikon nė gjendjen emotive: ndjenja e dashurisė, mėrzisė, optimizmi, pesimizmi, pasioni, depresioni, elani etj. Nė grafikun e tabelės shfaqet me ngjyrė tė kuqe.

CIKLI INTELEKTUAL, zgjat 33 ditė dhe ndikon nė kujtesėn tonė, shkathtėsinė e tė menduarit, shpejtėsinė e tė mėsuarit, aftėsinė e tė gjykuarit, saktėsinė e pėrllogaritjes etj. Nė grafikun e tabelės shfaqet me ngjyrė tė kaltėr.

Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci